Allen Ginsberg

Allen Ginsberg

środa, 9 marca 2016

Jerzy Dębina i Ptaki - Manhattan Blues - Program oparty na wierszach Allena Ginsberga

W 1994 roku Jerzy Dębina z zespołem Ptaki zarejestrował dla telewizji w Poznaniu program oparty na wierszach Ginsberga Ameryka (w tłumaczeniu Tadeusza Rybowskiego) i Kadysz (w tłumaczeniu Bogdana Barana), przeplatany tekstami autorskimi zespołu. Program ten wywołał duży odzew w polskim środowisku bluesowym i był często wykonywany przy różnych okazjach, jak przeglądy bluesowe. O tym wydarzeniu pisały różne czasopisma, istnieje także wzmianka o nim w Encyklopedii Muzyki Popularnej Blues w Polsce przy nazwisku Jerzego Dębiny. W artykule Kadysz nad kontrkulturą Anna Szymańska pisała, że „Ginsberg przetykany bluesem niesie więc nie tylko amerykańskie przesłania, ale staje się pośrednio uczestnikiem rodzimej pracy u podstaw”. 
Manhattan Blues prezentowany był w Polsce ponad sześćset razy, m.in. na Zaduszkach bluesowych w Białymstoku. W białostockim „Kurierze Porannym” tak pisano o tym programie:

Spektakl literacko-muzyczny Jerzego Dębiny „Manhattan Blues” oparty na tekstach Allena Ginsberga zespolonych ciekawie z bluesowym tłem muzycznym, doskonale wprowadził w nastrój zaduszkowego wieczoru. Pomimo przyjmowanych przez publiczność z rezerwą (a nawet lekką drwiną) inwokacji do Ameryki-ojczyzny interpretacja Dębiny i jakość wykonywanych przez towarzyszącego mu gitarzystę partii muzycznych, skutecznie broniły całego widowiska. Rzecz ciekawa, profesjonalnie zrobiona, poruszająca.